-
Beskrivning
Söta soltorkade mullbär och Bourboun-vanilj från Madagaskar samsas här med den smakrika rawchokladen. Mullbär som är ett så kallat superbär har en söt smak som påminner om kolasmak och passar perfekt ihop med choklad. Här strös det på hackade mullbär för hand under tillverkningen så att bären ligger synliga på chokladkakan.
Chokladkakorna från Rawchokladfabriken är gjord på orostade Criollokakaobönor från Pangoakooperativet (Cooperativa Agraria Cafetalera Pangoa) i Peru. Kooperativet startades redan 1977 för att bönderna skulle kunna sälja sina produkter utan mellanhänder och på så sätt få bättre betalt och har idag över 600 medlemmar spridda över hela Pangoadalen.
Rawchokladfabriken har valt att köpa kakao från Pangoakooperativet för den höga kvalitén på de ekologiska produkterna och för deras ambitiösa jämställdhetsarbete.
Kakaohalt 73%. Nettovikt 50 g. Förvaras torrt och svalt.
Ingredienser: Kakaomassa*, kakaosmör*, kokossocker*, mullbär*, äkta vanilj*
* = Ekologiskt certifierad ingrediens
Smak och utseende kan variera något. -
Recensioner
Bli först med att recensera denna produkt!
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.